Úvod / Recenze / Detektor kovů Bounty Hunter Quick Draw II

Detektor kovů Bounty Hunter Quick Draw II

S tímto detektorem jsem získal zkušenosti již při předcházejícím testování, nebyl problém si na něj rychle zvyknout. Vlastní sestavení detektoru je opravdu jednoduché a po vyjmutí z krabice je detektor rozložen na tři díly. Vrchní část konstrukce s připevněnou jednotkou, spodní tyč a soustředná hledací cívka o průměru 20 cm. Samozřejmě s detektorem je dodáván i český manuál. Doplňkovým příslušenstvím jsou hledací cívky a kryty těchto cívek. Na cívky se podíváme později.

Hlavní jednotka a ovládací prvky

Jednotlivé ovládací a informační prvky tohoto detektoru jsou přehledně umístěny na předním panelu hlavní jednotky. Jedná se o dva potenciometry, tři membránová tlačítka, dva segmentové displeje a led diodu signalizující nízký stav baterií. Levým potenciometrem SENSITIVITY se detektor zapíná a nastavuje se jeho citlivost. Při aktivaci režimu diskriminace nebo režimu NOTCH pomocí membránových tlačítek použijeme pravý potenciometr pro nastavení úrovně diskriminace nebo filtru NOTCH.

Detektor nabízí dva základní režimy hledání ALL METAL (všechny kovy) nebo DISC (diskriminace železa). Mezi těmito režimy se přepíná pomocí tlačítka DISC/ALL METAL.

Filtr NOTCH slouží k potlačení nežádoucích předmětů jako jsou zátky od piva, očka z nápojových plechovek atd. Železo je potlačeno automaticky. Při přílišném nastavení tohoto filtru můžete ovšem potlačit i drobné zajímavé předměty – je třeba najít si optimální nastavení dle toho co hodláte hledat.

Filtr AUTO NOTCH používá přednastavené hodnoty k potlačení většiny nežádoucích předmětů ve středu stupnice s možností posunu. Opět platí, že příliš vysoká úroveň nastavení tohoto filtru může být na škodu.

Vrchní displej slouží k přesnější identifikaci nalezených předmětů. Je rozdělen do devíti segmentů. Druhý displej zobrazuje přibližnou hloubku uložení nalezených mincí 0-10 (v palcích – 1 palec = 2,54 cm). Tento údaj je, ale třeba brát vskutku jako orientační.

Na předním panelu je také umístěn konektor 6,35 mm pro připojení sluchátek.

01

Nastavení detektoru

Po jednoduchém sestavení detektoru stačí připojit dvě devíti-voltové baterie, nastavit správnou délku konstrukce, odpovídající sklopení cívky a můžeme se pustit do hledání. Zapnutí detektoru se provádí pomocí levého potenciometru a zároveň jím nastavíme i citlivost. Při nastavení na maximální citlivost se však detektor může chovat dosti nestabilně a vydávat falešné signály. Mě se osvědčilo nastavení v rozmezí 2-4 hodiny. Pakliže chcete začít rovnou hledat, stačí nastavit již zmiňovanou citlivost a levý potenciometr otočit zcela doleva. Detektor je tak nastaven v ALL Metal režimu a takto nastaven bude detekovat všechny kovy s tří-tónovým rozlišováním. Nízkým tónem označuje železné předměty a další dva vyšší tóny označují barevné kovy (měď, stříbro, zlato, hliník atd.).

Vlastní hledání

Detektor je lehký, dobře vyvážený a hledání s ním by nemělo nikomu činit problémy. Zpočátku jsem měl nastavenou moc velkou citlivost a detektor občas vydal nějaký ten falešný signálek, stačilo však citlivost snížit na zhruba třetí hodinu a vše bylo v pořádku. Hledal jsem i na místě, kde vede vysoké napětí a příjemným zjištěním bylo, že i přímo pod dráty nebyl detektor nijak rušený. Při přejetí nad předmětem detektor vždy reagoval poměrně přesně. Jako doplňující informace může sloužit stupnice na displeji, která je rozdělena do devíti segmentů. Samozřejmě, že se v našich podmínkách nemůžeme spoléhat to, že když vám na displeji rozsvítí šipka s označením 50 centů, tak že tam skutečně tato mince bude. Informace na displeji doporučuji brát vždy jako orientační, ale s troškou praxe to může být dobrý pomocník.

To samé platí pro segmentový ukazatel pravděpodobné hloubky nálezu mince, a je třeba brát ho dosti s rezervou stejně tak jako u jiných detektorů, které touto funkcí disponují.

02

Diskriminační režim

Během jedno hledání jsem se dostal na pole, kde bylo poměrně hodně železa a tudíž to byla dobrá možnost jak vyzkoušet funkčnost diskriminace. Nejdříve jsem si pár železných předmětů vykopal pohodil je na zem, stisknul tlačítko DISC a nastavil pravý potenciometr tak, abych potlačil menší železné předměty, což odpovídalo nastavení cca na 10-11 hodině. v tomto režimu bylo hledání klidnější a detektor hlásil jen větší železné předměty - a samozřejmě barvu. Přestože tento detektor nepatří mezi speciály na drobné předměty našel jsem s ním poměrně hodně drobných předmětů nebo různých úlomků, které ovšem nebyly nikterak hluboko.

Vlastnosti detektoru

Jak již bylo zmíněno detektor je lehký a dobře vyvážený a ani po šesti hodinovém hledání jsem tak nepociťoval nějakou znatelnou únavu pravé ruky ve které jsem detektor držel. Jelikož jsem zvyklý na bezdrátová sluchátka, které standardně dodává v podstatě jediný výrobce detektorů, hledal jsem pouze se zvukem přímo z reproduktoru. Klasická drátová sluchátka k detektoru Quick Draw II je možné připojit, ale každý uživatel bezdrátových by mě jistě potvrdil, že jakmile si jednou zvyknete na „bezdráty", tak klasická sluchátka použijete jen v nouzi.

Doplňkové cívky

K detektoru je jako základní cívka dodávána soustředná sonda o průměru 20 cm. Jako doplňkové cívky můžete využít soustředné o průměru 26 cm nebo 10 cm a také jako novinku 2D cívku – stejnou jakou znáte u T2. Větší hledací cívka disponuje samozřejmě širším hledacím záběrem (větším pokrytím plochy) a také je u ní znát nárůst hloubkového dosahu a to především u větších mincí a předmětů o velikosti různých odznaků a větších věcí.

Pro náročné hledání v silně zamořených lokalitách je určená malá soustředná cívka o průměru 10 cm. Tato cívka je vskutku určena pro specifické případy hledání a nebude se díky malému pokrytí terénu hodit do běžných podmínek.

Nová již zmiňovaná cívka 2D zvyšuje díky svému systému pokrytí terénu a má dobré separační vlastnosti. Věřím, že tato cívka je další účinné rozšíření schopností tohoto detektoru.

03

Stručné hodnocení

Detektor Bounty Hunter Quick Draw II patří svým výkonem i cenou do střední třídy. Díky svému jednoduchému ovládání a dobrému rozlišování kovů je určen pro začínající i pokročilejší hledače, kteří od svého detektoru očekávají solidní výkon. Což beze sporu tento detektor nabízí a naučit se s ním pracovat by měl během krátké doby vskutku každý. Samozřejmě velmi důležitá bude praxe.

Závěrem

Co bych rozhodně doporučil pořídit si k tomuto detektoru navíc je kryt cívky. Je dostupný pro všechny dodávané cívky kromě nejmenší o průměru 10 cm. Jistě by bylo příjemné, kdyby výrobce dodával kryt k základní cívce jako součástí vybavení, ale asi by se to promítlo na ceně detektoru. Pakliže bych se měl poohlédnout po věcech, které bych Quick Draw II vytknul nebo by mohli být zpracovány lépe by byl asi kabel spojující hledací cívku s hlavní jednotkou. Určitě by neuškodilo, aby byl silnější, jelikož stávající by mohl byt při hrubém zacházení náchylný na poškození. Je ovšem pravdou, že za několik let co tyto detektory prodáváme jsem se setkal snad jen se dvěma případy poškození kabelu.

Dalším drobnou pihou na kráse je výška tónu, kterou detektor hlásí drobné předměty - mohly by se hlásit o něco vyšším tónem. Ale na druhé straně je pravdou, že na displeji je rozlišení pro tyto druhy předmětů přesné. Také by detektoru slušel menší box pro hlavní jednotku, ale zřejmě by to bylo na úkor přehlednosti ovládacích prvků. Celkově hodnotím tento detektor kladně.

Samozřejmě i pro tento detektor platí, že v případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat na adrese info@detektorykovu.cz nebo na tel.: 720 100 200 (700).

Tento článek byl publikován v časopise Detektor revue.