Úvod / Literatura / Katalogy a encyklopedie / Stanislav Motl: Oběti a jejich vraziStanislav Motl: Oběti a jejich vrazi

Stanislav Motl: Oběti a jejich vrazi

Stanislav Motl: Oběti a jejich vrazi

O tom, jak česká republika pomáhala unikat válečným zločincům.

Kód: OAJV Výrobce: Bez označení výrobce

Momentálně nedostupné

314 Kč vč. DPH

ks

Vaše cena dopravy je od 45 Kč

Nakupte ještě za 5 000 Kč a dopravu máte zdarma!

0 Kč
5 000 Kč
Jsme na trhu již od roku 2003
Zboží zasíláme do ČR i SR
Profesionální poradenství
Dlouholetá praxe v oboru
2 kamenné prodejny (PrahaBrno)
Výhradní dovozce renomovaných značek
  • Popis produktu
  • Dotaz k produktu

Stanislav Motl: Oběti a jejich vrazi

Kniha Oběti a jejich vrazi s podtitulem O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům představuje rozšířené a doplněné vydání publikaci Nacisté pod ochranou (2001), v níž se autor zabýval případy nepotrestaných nacistických zločinců. Nové vydání knihy obsahuje vše, co bylo obsaženo v Nacistech pod ochranou, je ovšem podstatně obsáhlejší – ať už svým rozsahem, tak použitím objevených archivních dokumentů a fotografií –, ale především objevnější. Stanislav Motl vypátral nové dokumenty a nové souvislosti. Základní otázka, kterou si klade, zůstává tatáž: Kdo tyto lidi po celé dlouhé poválečné období kryl a proč?

obeti-a-jejich-vrazi

„Už když jsem psal knihu Nacisté pod ochranou a zabýval se nepotrestanými nacistickými zločinci – Antonem Mallothem počínaje a Ingeborg Schimmingovou-Assmussovou konče – pokaždé jsem si kladl otázku: Kdo tyto lidi po válce kryl a proč?

A stejné to bylo i při přípravě nového vydání této knihy.

"Ptal jsem se na to ve chvíli, kdy jsem stál tváří v tvář bývalému kapitánu SS Walteru Hauckovi, který nechal zmasakrovat téměř stovku bezbranných civilistů. Ptal jsem se na to při odkrývání dodnes utajovaných informací o pseudoexperimentech nacistických lékařů na českých dětech. Ptal jsem se na to při čtení časopisu Vedem, který tajně vydávaly – později zplynované – děti z terezínského ghetta. Ptal jsem se na to i při pátrání po českých příbuzných Adolfa Eich­manna, kteří ho kryli ještě i mnoho let po válce.

Většina strůjců nacistické mašinérie unik­la a někteří stále ještě unikají. Nad mnohými z nich rozprostřely ochrannou síť nejrůz­nější taj­né a zpravodajské služby. Ať už na Východě nebo na Západě.

Po pádu železné opony se dalo očekávat, že už nic nebrání tomu, aby se dosud unikající nacisté, kteří se dopustili prokazatelných zločinů, dostali před demokratický soud. Nestalo se tak. Ale proč? Proč i v našich nejvyšších kruzích panoval v tomto směru naprostý nezájem?

Znovu si vybavuji situaci, kdy mě nejmenovaný český politik v parlamentní jídelně varoval, abych s reportážemi o unikajících nacistech konečně přestal, protože prý hrozí, že rozhněvám některé mocné lidi – nebo jejich příznivce – jejichž rodiny mohly být do nacistické či nacionálně fašistické minulosti více či méně zapleteny. Tehdy jsem to příliš nechápal...

Přesto si ale dnes, s odstupem doby ří­kám: Je náhoda, že s ubývajícím počtem posledních přeživších obětí nacismu naopak stoupá, včetně pokusů o korupci, také intenzita výhrůžek a snah zastavit stůj co stůj, třeba i za cenu osobních útoků, právě tyto mé aktivity? Je náhoda, že tyto výhružky nepocházejí z Německa, kde mi naopak vycházejí, zejména v archivech či na policii, vstříc, ale – z České republiky, od konkrétních českých lidí?

Závěr, k němuž jsem dospěl? Bývalí nacističtí zločinci, kteří za války na našem území, ať už přímo nebo nepřímo, vraždili, případně dávali k vraždám pokyn, se už nemusejí ničeho bát. (Teprve patnáct let po pádu železné opony, otevřelo naše Nejvyšší státní zastupitelství po mediálním tlaku tři konkrétní případy, ale vyšetřování jde spíše do ztracena...).

Po letech pátrání, kdy jsem si z mnoha stran ověřoval, zda písemnosti opravdu odpovídají skutečnosti, jsem pochopil, že tito zločinci mohou být dnes v klidu. Většina svědků jejich zvěrstev už zemřela.

A mohou se smát – posledním přeživším obětem nacismu, podvedeným a zrazeným mimo jiné i vlastními lidmi, kteří svou lhostejnosti pomáhali celá ta léta unikat posledním nacistickým válečným zločincům."

STANISLAV MOTL, nar. roku 1952 v Ústí nad Orlicí, je televizním reportérem a spisovatelem. Dlouho­době se zabývá historickou publicistikou, zejména z období druhé světové války.

Jeho tvorba zahrnuje široké spektrum námětů – od kriminalistického žánru, přes autentické zážitky válečného reportéra, až k dobrodružným okamžikům, které prožíval při extrémních sportech. V minulosti absolvoval několik speleologických a horolezeckých výprav, podnikl expedice na sopkách i na námořních jachtách.

Dosud knižně vydal: Muži generála Pattona; Milan Rastislav Štefanik; A třináctý byl kat...; Tváře osudu; Útěk z pekelného domu; Nacisté pod ochranou aneb Kdo vlastně prohrál válku? Za publikaci Nacisté pod ochranou, na kterou Oběti a jejich vrazi navazují, obdržel autor v roce 2003 hlavní cenu na festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. K dalším dílům Stanislava Motla patří Prokletí Lídy Baarové; Kam zmizel zlatý poklad republiky; Strážce brány; Mraky nad Barrandovem; Svědek z cely smrti, Děti Antonína Kaliny a Peklo pod španělským nebem.

Kniha Oběti a jejich vrazi představuje na českém trhu nejobsáhlejší a také nejucelenější publikaci zabývající se nacistickými válečnými zločiny, knihu, jež – zejména svou informační hodnotou – nemá dosud u nás obdoby.

Formát: 17x23 cm

Dotaz k produktu: Stanislav Motl: Oběti a jejich vrazi

Jméno
Telefon
E-mailpovinné
povinné pole
Váš dotazpovinné
povinné pole
 
 


Blog

Setkaní hledačů Sloup 2024 - 24.-26.5.
01.05.2024

Setkaní hledačů Sloup 2024 - 24.-26.5.

Je tu opět Sloup! Detektorweb Vás tímto srdečně zve na přátelské setkání detektorářů SLOUP 2024. Letošní termín je 24.-26. května 2024 a sejdeme jako vždy v rekreačním středisku…

XP XTREM HUNTER - otázky a odpovědi, Garry Blackwell
03.11.2023

XP XTREM HUNTER - otázky a odpovědi, Garry Blackwell

Nyní, když se XP XTREM HUNTER dostal do obchodů, jsem si jistý, že máte spoustu otázek. Možná budu moci na některé z nich odpovědět zde. Co je to dvouboxový detektor…

BIS DEUS ACADEMY - 18.11.2023 HRADEC KRÁLOVÉ
29.10.2023

BIS DEUS ACADEMY - 18.11.2023 HRADEC KRÁLOVÉ

Ve spolupráci s Pepou Bisem jsme pro vás připravili BIS DEUS ACADEMY! Pepa Bis je osobností, kterou jistě znáte z jeho Youtube kanálu (https://www.youtube.com/@XPDeus1.2), kde…

Více článků