Úvod / Literatura / Katalogy a encyklopedie / Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v ČecháchNálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Komentovaný katalog nálezového fondu eviduje cca 800 nálezů antických mincí z území Čech. Všechny nálezy jsou detailně popsány a doplněny podrobnou obrazovou a mapovou dokumentací.

Kód: RIM_KNIH  Výrobce: Bez označení výrobce

Skladem

990 Kč vč. DPH

ks

Vaše cena dopravy je od 60 Kč

Nakupte ještě za 5 000 Kč a dopravu máte zdarma!

0 Kč
5 000 Kč
Jsme na trhu již od roku 2003
Profesionální poradenství
Dlouholetá praxe v oboru
2 kamenné prodejny (PrahaBrno)
Výhradní dovozce renomovaných značek
  • Popis produktu
  • Dotaz k produktu

Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Opět k dispozici v omezeném množství!

Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Zpracování tématu nálezů antických mincí v Čechách umožnilo vytvoření nového komentovaného katalogu antických mincí z českého území. Jedině díky této nové pramenné základně bylo možné nově shrnout základní poznatky o jednotlivých etapách importu antických mincí do českých zemí. Ačkoliv u značné části nálezů postrádáme přesnější nálezové okolnosti a v řadě ohledů není tento materiál vždy úplně reprezentativní, lze na jeho základě již s dosti vysokou pravděpodobností definovat základní tendence importu antických mincí známých z českého území.

Sledované území je region o rozloze 50971 km2, přičemž jeho vymezení odpovídá současnému územně-správnímu členění bez ohledu na historickou hranici mezi Čechami a Moravou. V protohistorickém období toto území bylo vždy již součástí barbarika, ačkoliv nejbližší vzdálenost k hranici římského impéria byla pouhých 30 km. Průchodnost k římské hranici však byla zřejmě omezena pouze na několik průsmyků. Ze sledované části barbarika je podchyceno 768 nálezů registrovaných v rámci celkového počtu 841 samostatných evidenčních záznamů. Celkem je v katalogu zaznamenáno nejméně 5032 mincí, z nichž alespoň přibližně popsáno či dochováno je 3349 kusů.

Nálezy řeckých mincí reprezentují nejstarší horizont výskytu importovaných mincí na českém území. Výraznou a početnou skupinu nálezů z českého území představuje výskyt římských republikánských mincí. Jejich interpretace je však především z chronologického hlediska velice složitá. Jen malá část z nich souvisí ještě s osídlením v době laténské, drtivá většina z však souvisí až s dobou římskou. Nejpočetnější skupinu nálezů antických mincí z českého území reprezentují římské mince z období císařství, právě jim je v publikaci věnována největší pozornost. A to jak nálezům hromadným, tak i jednotlivě nalezeným exemplářům. Závěrečnou fázi importu mincí na českém území reprezentují raně byzantské mince ze 6. a 7. století, částečně již spadající na počátek raného středověku, kdy mnohasetletá tradice importu antických mincí ve střední Evropě končí.

Kniha se zabývá řadou okruhů otázek spojených s antickým mincovním importem. Nejdůležitější je však otázka funkce antických mincí v barbariku. Je zjevné ,že mince zde sloužily jako zdroj drahých kovů, jako ozdoby, avšak také skutečná platidla. Zpracováním tohoto tématu získalo území Čech významné postavení v rámci širší střední Evropy, kde je této problematice věnována již dlouho značná pozornost.


Autor: Jiří Militký
Počet stran: 386
Formát: 209x271
Váha: 1,5 kg
Vydal: Filozofický ústav AV ČR / Centrum medievistických studií AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha 2013
ISBN: 978-80-7007-390-2, 978-80-87365-61-8

 

Dotaz k produktu: Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách

Jméno
Telefon
E-mailpovinné
povinné pole
Váš dotazpovinné
povinné pole