Úvod / Recenze / Detektoru kovů XP GMaxx II

Detektoru kovů XP GMaxx II

Člověk s detektorem neustale učí a to především v různých půdních podmínkách i při hledání různých typů předmětů, ale myslím, že za více než šest let co s G-Maxxem hledám (započítávám i dobu s předchozím modelem XP G-Maxx 1) si s tímto detektorem rozumím velmi dobře.

Základ je praxe

Největším přínosem pro každého hledače je praxe získána stovkami hodin strávených s detektorem v terénu. Když jsem začal hledat s detektory XP zvolil jsem model Adventis, protože jsem byl z předchozích detektorů zvyklý na jedno-tónový zvukový výstup. Po několika měsících jsem se ale rozhodl vyzkoušet více tónový detektor a po dobré zkušenosti s Adventisem jsem zcela logicky sáhl po modelu XP G-Maxx.

Vyrazil jsem s ním tedy na jednu nově objevenou lokalitu a těšil se jak si hezky zahledám. Upřímně se musím přiznat, že z prvního hledání jsem byl vcelku rozladěn a nadával si proč jsem si nevzal svého starého dobrého Adventise. Nemohl jsem si prostě zvyknout na více tónovou informaci. Rozhodl jsem se tedy, že budu vykopávat všechny předměty a vždy je vložím zpět do díry a znovu přejedu cívkou od detektoru – budu vědět co tam je a naposlouchám si tak tóny detektoru. Ukázalo se to jako dobrý nápad a odpolední hledání již bylo naprosto rozdílné a stále jsem se v rozlišování kovů zlepšoval. Po několika hledání jsme se již natolik „skamarádili", že jsem se rozhodl u G-Maxxu zůstat a vyměnil jsem ho až za nový model XP G-Maxx 2. A opět jsme u důležitosti praxe, kterou získáme pouze pravidelným hledáním. Je tedy zcela jasné, že detektor se nedá hodnotit po chvilce hledání nebo zkreslených - bohužel někdy úmyslně - informací z doslechu.
Ale vraťme se zpět k samotnému detektoru a vezměme to hezky od začátku, od chvíle kdy si detektor přineseme domů. Celý detektor se krásně vejde do poměrně malé krabice a je hned jasné, že nebude problém ho pohodlně sbalit do nevelkého batohu.

01

V krabici nalezneme kompletní třídílnou konstrukci detektoru, hledací cívku 22,5 cm 2D, ochranné pouzdro na hlavní jednotku v kterém může být jednotka nošena i na opasku, loketní opěrku, sluchátka systém back-phone s regulací hlasitosti, sáček s českým manuálem a šrouby a samozřejmě hlavní jednotku. Vlastní sestavení detektoru je snadné a zvládne ho jistě každý. Detektor je dodáván s teleskopickou konstrukcí totožnou s XP Deus v hodnotě 4500 Kč již v ceně detektoru!

02

První seznámení

Detektor je lehký, dobře sedí v ruce a s hlavní jednotkou umístěnou pod loketní opěrkou je výborně vyvážen. Kdo má potřebu neustálého nastavovaní detektoru má možnost za pomocí speciálního držáku umístit hlavní jednotku před rukojeť. Velmi brzo však zjistíte, že detektor po pár ušlých metrech nepotřebujete neustále resetovat nebo odlaďovat půdní efekt. Prostě nastavíte, zapnete a hledáte na jedno nastavení třeba i celý den a nemusíte se o nastavení detektoru starat. Nastavení měníte pouze v případě, že dojde k výrazné změně půdních podmínek. Při umístění hlavní jednotky před rukojeť však ztrácíte výhodu výborného vyvážení. Hlavní jednotku můžete také podle potřeby umístit do pouzdra, které je součástí dodávky a upnout ji tak třeba na opasek nebo při hledání ve vodě kolem krku.

03

Konstrukce je délkově nastavitelná a hledat s ním mohou i velmi vysocí lidé (měřím 205 cm). Detektor je napájen osmi tužkovými bateriemi což garantuje mnoha hodinový provoz. Výrobce udává 45 hodin při použití kvalitních alkalických baterií nebo NiMh nabíjecích baterií s kapacitou 2300 mAh. I když jsem se nikdy nesnažil tento údaj přesně ověřit, myslím si, že při použití opravdu kvalitních baterií může být tato doba ještě o pár hodin delší a oproti detektorům, které vydrží pracovat na jedny baterii někdy jen i 8-10 hodin (setkal jsem se i s nižší vydrží) je to velká výhoda. Ovšem nikdy není na škodu míti sebou baterie náhradní. Dojdou-li vám baterie na nově objeveném místě uprostřed lesa a vy vidíte jak kolegové tahají ze země třebas zajímavé odznaky a vám detektor „umřel", tak je to prostě k vzteku.

Zapínáme detektor

Vlastní ovládání detektoru se muže někomu zdát zpočátku složité, ale opak je pravdou a velmi rychle ho zvládne i naprostý laik, pokud mu funkce dobře vysvětlíte nebo si je nastuduje z českého manuálu. Pro začínající hledače doporučuje výrobce použít nastavení označené u jednotlivých potenciometrů a přepínačů červenými šipkami. Dle mého názoru je toto nastavení velmi dobré, jen bych si dovolil nesouhlasit s doporučeným nastavením funkce IRON VOLUME (hlasitost nízkého signálu, který oznamuje železné předměty). Zde bych doporučil nastavení na cca 12-14 hodině. Přeci jen je lepší vědět, že mám pod cívkou železo. Ve chvíli kdy se mě takovýchto signálů bude objevovat více vím, že jsem se s velkou pravděpodobností dostal na místo kde se něco dělo a mohu zpomalit a dané místo pečlivěji prozkoumat. Zároveň tak budeme postupem času lépe rozumět dalším signálům.
Po zapnutí detektoru, které se provádí potenciometrem SENS se detektor zahlásí třemi tóny a zhruba po 5 vteřinách oznámí dalším tónem připravenost k hledání. Následně pak stačí zkontrolovat nastavení detektoru a můžeme se pustit do hledání.

Vlastní hledání

Detektor máme zapnutý, správně nastavený a délkově upravenou konstrukci tak, abychom se při hledání nemuseli krčit atd. a můžeme vyrazit. Plynulými pohyby kopírujeme terén s cívkou těsně nad zemí. Odezva detektoru G-Maxx 2 je velmi rychlá bez zpoždění a zvládne rozlišovat i předměty ležící blízko u sebe. Jak již bylo řečeno G-Maxx 2 je detektor s multitónovým rozlišováním. Železné předměty signalizuje nízkým tónem a hlasitost železa si můžeme upravit funkcí IRON VOLUME, včetně úplného potlačení. Středním tónem jsou signalizovány například drobné stříbrné mince případně různé drobné předměty. Vysokým tónem jsou pak označovány masivnější předměty z barevných kovů (stříbro, měď, zlato, hliník, bronz, mosaz atd.). Tón se bude vždy odvíjet od materiálu, tvaru daného předmětu a velikosti – případně od jeho masivnosti. Příklad: drobná stříbrná mince např.: slezská grešle 1668 bude signalizována středním tónem a masivní stříbrná mince např.: koruna France Josefa z roku 1915 bude signalizována jasným vysokým tónem. Dále větší zkorodované železné předměty signalizuje G-Maxx 2 kombinací všech třech tónů což velmi dobrou pomůckou pro lovce militárií. Časem zjistíte, že mezi základními třemi tóny objevíte i různé „mezi" tóny, které se od ostatních lehce liší a díky nim ještě mnohem lépe určíte předmět pod cívkou. Pro dobré vnímání těchto signálů a především pro správné rozpoznávání hraničních signálů doporučuji používat sluchátka. Klasická drátová sluchátka s regulací hlasitosti jsou již v základní výbavě detektoru a těm, kteří chtějí opravdový komfort doporučuji bezdrátová sluchátka XP - jsou v současné době k dispozici v dvojím provedení. Ovšem jedině dlouhá praxe z vás udělá opravdového mistra a díky skvělému hloubkovému dosahu můžete nacházet i na místech, kde ostatní detektory mlčí.

04

Před časem jsem hledal s kolegou v lese a u jednoho signálu ještě před vykopáním jsem prohlásil, že se jedná o zátku od piva. Kolega se mě udiveně otázal: „To jako, že to poznáš podle zvuku?", neodpověděl jsem a zaryl svůj rýč do země. Zátka byla na světě a kolega ještě více překvapený. Po chvilce jsem zahlásil alobal a kolega čekal jestli se mě opět podařilo přesně určit o co se jedná a znovu jsem se trefil. Tímto ze sebe nechci dělat nějakého velmistra, ale chci tímto příkladem ukázat, že praxí se dá skutečné dosáhnout dobrých výsledků. Ovšem i zde bude platit pravidlo, že jakmile detektor zahlásí barvu je lepší kopat a ne bezhlavě věřit co vám hlásí jakýkoliv detektor zvukem či na displeji. Je pravda, že signály, které označují zátky od piva kopu pouze na místech se zvýšenou mineralizací nebo prostě na místech kde bych se nerad mýlil.
Velké želené zkorodované předměty jako jsou různé bedny, plechy, obruče ze sudů a všeobecně kruhové předměty jsou signalizovány obdobným signálem jako barevné předměty. Ovšem opět se dají poznat podle takového „tupého" náběhu zvuku a u těchto velkých a hlouběji uložených předmětů můžete při pozvednutí cívky nad zem pozorovat, že signál se změní do takového „houpavého" zvuku a krásně tak tyto předměty identifikujete. Na některých lokalitách se zaměřujeme především na tyto signály. A spolehněte se, že takovou „krásnou" železnou obruč od sudu, která bude v hloubce jednoho metru vám bude detektor spolehlivě hlásit, i když bude s cívkou půlmetru nad zemí!

Dle intenzity tónu jste také schopni odhadnout velikost i hloubku uložení předmětu. Toto si můžete vyzkoušet tak, že vezmete minci a budete s ní mávat před cívkou. Čím blíže jste s mincí u cívky tím je signál intenzivnější a naopak čím dále budete mincí od cívky tím bude signál slábnout. Veškeré modely detektorů XP jsou v současné době dodávány s verzí procesoru V4, kde došlo začlenění zesílení hraničních signálů. Hledač tak mnohem lépe vnímá slabé hraniční signálky a dá se říci, že se tak „dostane" i o něco hlouběji. Při uvedeném testu, ale nepoužívejte současné mince, protože se jedná o galvanicky pokovenou ocel a tudíž tyto mince bude detektor hlásit jako železo.
Jak se nejlépe naučit rozumět tónům, které vydává detektor G-Maxx 2? Minimálně pro první hledání bych doporučil poměrně jednoduchou metodu. Snažte se kopat veškeré signály, po vyjmutí předmětu ze země jej vložte zpět do díry a přihrňte zeminou. Následně nad místem uložení zakmitejte cívkou detektoru a poslechněte si jaký tón detektor vydává. Víte co přesně máte v zemi a tak se mnohem rychleji naučíte dobře rozumět tónovému vyhodnocování. Čím častěji budete chodit hledat a čím více předmětů naleznete tím se budou vaše dovednosti zlepšovat. Osobně si myslím, že základní hledaní s tímto detektorem zvládne i začínající hledač a s přibývající praxí bude moci dosáhnout skvělých výsledků. Při hledání nezapomínejte na jednu velmi důležitou věc. Každou díru po sobě zase hezky zahrabejte – je to jen pár vteřin a patří to k základům slušného hledače!

Funkce a ovládací prvky

Pro nastavení detektoru můžete využít čtyři potenciometry a dva přepínače. První potenciometrem (SENS) detektor zapínáme a zároveň nastavujeme jeho citlivost. Pro začátek a snazší hledání doporučuji nastavit zhruba na dvanáctou až druhou hodinu. A jakmile získáte více praxe můžete přidávat až za hranici stability detektoru.

05

Druhým potenciometrem (IRON VOLUME) se jak již jsme řekli ovládá hlasitost nejnižšího signálu, který nám označuje železné předměty. A díky tomuto ovladači můžeme tyto železné předměty velmi dobře rozeznávat anebo je zcela potlačit (krom velkých zkorodovaných nebo kruhových železných předmětů). Optimální se mně jeví nastavení cca na dvanácté hodině.

Třetí potenciometr (GROUND) využijeme pro odladění půdního efektu na místech se zvýšenou mineralizací. Na dobrých půdních podmínkách můžete knoflíkem otočit lehce nebo i více vlevo. Na lokalitách kde je mineralizace vyšší budeme lehce otáčet směrem vpravo až docílíme vyhovujícího nastavení. Myslete však na to, že v případě přílišného potlačení půdního efektu se vám také může snížit hloubkový dosah a zároveň potlačit i některé zajímavé předměty! Proto začínajícím hledačům doporučuji nastavit ground na dvanáctou hodinu. Jestliže chcete půdní efekt odladit opravdu precizně postupujte následujícím způsobem: Nastavte ground na 12 hodinu a v tomto nastaveni si najděte čisté místo (bez kovů). Následně otočte potenciometrem Ground zcela vlevo proti směru hodinových ručiček. Začněte cívkou pumpovat v rozsahu cca 1-20 cm od země. Detektor vám bude vydávat falešné signály a vy pozvolna otáčejte potenciometrem Ground ve směru hodinových ručiček dokud falešné signály neutichnout. V tuto chvíli máte detektor optimálně přizpůsoben aktuálnímu půdnímu efektu.

Posledním potenciometrem (IRON TRESHOLD) nastavujeme prahovou hodnotu mezi nízkým a středním signálem. V jednoduchosti se dá říci, že tím detektoru vnutíte vaše nastavení od kdy má předmět hlásit jako železo (nízkým tónem) a od kdy to bude střední tón. Jedná se spíše o pokročilou funkci, která však může být velkým přínosem na určitých lokalitách. Doporučuji nechat tuto funkci vypnutou, tedy v poloze AUTO. V režimu AUTO pracuje detektor naprosto spolehlivě a o vše se stará rychlý mikroprocesor. Pokusy s touto funkcí nechejte až na dobu kdy si bude s detektorem dobře rozumět.

Další funkcí je přepínač (SILENCER) díky němu můžete odfiltrovat drobné falešné signálky od železných předmětů. Optimální nastavení je v prostřední poloze I. V případě, že bude již velmi dobře G-Maxxe ovládat a správně rozumět jeho signálkům můžete přepnout do polohy 0 a získáte tak o něco větší citlivost na drobné předměty. Je ovšem třeba počítat s tím, že detektor bude vydávat o něco více signálů ve kterých může být složitější se správně orientovat, ale praxí opět vše hravě zvládnete. Pomocí tohoto přepínače můžete také detektor přepnout z třítónového režimu do dvoutónového. Mě osobně více vyhovují tři tóny a proto dvoutónový režim nevyužívám, ale připouštím že pro někoho může být naopak lepší.

Poslední funkcí je přepínač (FREQ. SHIFT), který slouží pro přepínání pracovní frekvence detektoru a bezdrátových sluchátek. V případě, že hledáte s kolegou, který má stejný detektor nebo detektor pracující na stejné frekvenci, může docházet k vzájemnému rušení na vzdálenost cca 10 m. Jestliže k tomu dojde stačí se s kolegou domluvit na použité pracovní frekvenci detektoru a bez problémů můžete hledat vedle sebe na vzdálenost cca 2-3 m bez rušení. Stejným způsobem můžeme zabránit rušení dvou blízko sebe pracujících hledačů, kteří využívají bezdrátová sluchátka XP. Opět zde máme možnost volby dvou frekvencí (vysílacích kanálů). Jestliže ovšem chodíte hledat sami a nepoužíváte bezdrátová sluchátka nechte přepínač v prostřední poloze, v opačném případě se držte popisu vedle přepínače.

Příslušenství pro XP G-Maxx 2

Mezi hlavní příslušenství patří především hledací cívky. Jak již bylo uvedeno je v základní výbavě detektoru cívkoa 22,5 cm 2D. K dispozici jsou však další hledací cívky. Malá „žehlička" 11x24 cm vhodná do špatně prostupného terénu nebo do míst s vysokou koncentrací železného odpadu. Výborně se s ní také pracuje ve vysoké trávě atd. Koncentrická cívka 21x25 cm, která se také hodí především do těžce zamořených lokalit. Je ovšem pravdou, že díky své nízké hmotnosti a dobrým vlastnostem ji používá velké množství hledačů pro pravidelné hledání. Další cívkou je rozměr 27 cm 2D, která je pro svůj výborný dosah vynikající pro hledání militárií nebo jiných větších předmětů. Osobně s touto cívkou hledám nejčastěji. Další v řadě je cívka 30x36 cm 2D, která je přímo předurčena pro hledání na prohledaných lokalitách, kde je reálná šance nalézt hlouběji uložené předmětu. Velký hloubkový dosah se mě osvědčil především při hledání militarií a potvrdilo mě to i mnoho spokojených uživatelů této cívky. Poslední z originálních cívek je velká eliptická o rozměru 38x45 cm 2D určená pro hledání větších předmětů ve velkých hloubkách. S oblibou ji používám na hledání v Sudetech. Nebo v čistějších lokalitách kde potřebujete prohledat velkou plochu. Všechny cívky krom poslední zmiňované jsou vybaveny krytem, který ji chrání před poškozením. Cívku volím vždy podle lokality kde budu hledat a také podle toho co očekávám, že budu hledat. Mezi další cívky použitelné pro detektory XP patří cívky od firmy Detech a to SEF 25x30 cm 2D a SEF 30x38 cm 2D.

06

Jedinečným doplňkem pro detektory XP jsou bezdrátová sluchátka WS1 nebo model WS3. Každý z vás, kdo k hledání používá klasická sluchátka, která s hlavní jednotkou spojuje kabel, zná to nekonečné a protivné zamotávání kabelu do větví nebo problémy při kopání kdy detektor potřebujete odložit a znovu se vám všude motá onen neposedný kabel. Při použití bezdrátových sluchátek tento problém odpadá a získáte tak jedinečnou volnost pohybu při hledání. Pravdou je, že se jedná o poněkud dražší komfort, ale plně funkčně pracující na dvou kanálech a to bez zpoždění nebo zkreslení signálu. Bezdrátová sluchátka vřele doporučuji každému majiteli detektorů XP.

Mezi další příslušenství patří například speciální nabíječka NiMh baterií pomocí které můžete baterii nabíjet aniž by jste je museli vyndat z detektoru. Dále je k dispozici držák hlavní jednotky pro umístění před rukojeť, pouzdro na hlavní jednotku, které zároveň slouží jako kryt proti dešti, originální batoh XP a velké transportní pouzdro XP.

07

Výkon detektoru

XP G-Maxx 2 patří ke světové špičce jak svým hloubkový dosahem, tak i rozlišováním kovů a technickým zpracováním. Nerad bych se zde pouštěl do udávání čísel hloubkových dosahů na různé předměty jelikož mě přijde krajně neseriózní. Není totiž možné garantovat hloubkový dosah na určitý předmět za různých půdních podmínek. Bude se samozřejmě lišit a je jedno o jaký detektor se bude jednat. Vždy bude záležet na velikosti předmětu, tvaru, materiálu, poloze uložení, mineralizaci půdy, zamoření železnými předměty atd. A uvádět dosahy na vzduchu se kterými se někde můžete setkat je také naprosto zavádějící a hlavně nesmyslný údaj. Zajímáte se o předměty, které levitují ve vzduchu nebo o ty co leží pod zemí? Pro milovníky čísel pár údajů uvedu, ale berte je prosím jako orientační pro místa s dobrými půdními podmínkami. Komunistická koruna cca 29-32 cm, hliníková ID známka 45-60 cm, větší plechovky nebo bedýnky 60-100 cm, velké kovové předměty až 2 metry. Při použití různých cívek můžete dosáhnout lepších nebo naopak horších výsledků.

08

Pro koho je detektor určený

XP G-Maxx 2 bych doporučil všem kteří to s hledáním myslí vážně a požadují nekompromisní výkon a kvalitní technické zpracování zaručující velkou odolnost. (Vše doplněno komfortem doplňkového příslušenství.) Stane se skvělým nástrojem v rukou zkušeného hledače, ale nemusí se ho bát ani začátečníci. Tímto článkem jsem se vás pokusil seznámit s detektorem XP G-Maxx 2. Vše vychází z mých osobních poznatků a zkušeností. Jestliže budete mít zájem zeptat se na nějaké další informace týkající se tohoto detektoru využijte e-mail: info@detektorykovu.cz nebo tel.: 720 100 200.

Krásné nálezy vám přeje, Miroslav UC Kratochvíl